| Luogo di origine: | Cina |
| Marca: | Jnicon |
| Certificazione: | CE,TUV,UL,RoHS |
| Numero di modello: | M25 |
| Quantità di ordine minimo: | 100 (10 coppie di campioni) |
|---|---|
| Prezzo: | negotiable |
| Imballaggi particolari: | 1. Sacchetto di plastica; 2. Cartone; 3. Secondo i requisiti del cliente |
| Tempi di consegna: | 3-6 giorni lavorativi |
| Termini di pagamento: | T/T, Paypal, L/C, Western Union |
| Capacità di alimentazione: | 10000/days |
| Genere: | Maschio a femmina/spina e presa | Spillo: | Connettore di alimentazione a 3 pin |
|---|---|---|---|
| Valutazione corrente (A): | massimo 60A. | Via di connessione: | Bloccaggio a pressione |
| Tensione operativa: | 500 V | Cavo dell'Assemblea: | Montaggio della vite o di saldatura |
| Evidenziare: | UL certified 3 pin connector,IP67 waterproof panel mount connector,outdoor waterproof power connector |
||
| Operation Parameters | |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Current Rating | 50A max |
| Min Wire Size OD | 6.5mm ~ 10mm |
| Max Wire Size OD | 10.5mm ~ 18mm |
| Max.Cable Cross Section Area | 0.5mm2 ~ 6.0mm2 |
M25 waterproof power connector is the perfect solution to make your own waterproof connection cables easily. Thanks to its screw based terminal, soldering is not required and installation just takes a few minutes.
| Electrical Parameters | |
| Number of Poles | 3 |
| Current Rating | 50A max |
| Voltage Rating | 600VAC max |
| Durability Voltage | 2500VAC @ 60 s. |
Once assembled, the M25 Outdoor Waterproof Conector is easy to plug and play while keeping the elements and water out of splices and junctions. To disconnect, just unscrew the main body and pull apart the two ends.The M25 Waterproof conector has multiple waterproofing levels, consisting of o-rings, waterproof sealant, and flexible end seals designed to tighten and close awhen screwed together.
| Technical Parameters | |
| Contact Resistance | 10 mΩ max |
| Insulation Structure | 500 MΩ at 500VDC |
| Operating Temperature | -40°C ~ +105°C |
| IP Class | IP67 (1m / 30min) |
| Mold Material | PA66 |
| Contact/Terminal Material | Gold Plated Brass |
| Seal Material | Silicone |
This M25 waterproof power Connector has a waterproof rating of IP67. To assemble the M25 Outdoor Waterproof Connector,only a Screwdriver is required to attach the two wires inside each main body. Once each side is connected, the wiring is fully protected from the elements.
Our Advantages
1. 100% high quality, all failed parts get free warranty within 30 days after received.
2. Accept 10 years warranty upon customer requirement.
3. Repairs parts are available within 10years; we will inform the EOL products to you from time to time
4. Free LOGO on the surface of over-molded connectors can be provided upon customer requirement.
5. Unique designed package for you can be provided upon customer requirement.
6. Special feature and service can be provided upon requirement.
![]()
![]()
1. Q: Are you a factory or trading company?
A: We are a factory. Located in Jnicon Industrial Park, Bao'an District,Shenzhen,China
2. Q: How to buy your products?
A: You need to do as followings:
* Confirm Current Rating and Number of Contacts
* Confirm Assembly style
* Confirm Cable Wire guage
* Confirm Cable Length and Material.
3. Q: How can I get samples?
A: It's my honor to offer you samples,and the freight should be paied by yourself.You can let me know your courier number and your detail address,Then I can send you sample at once.
4. Q: How many materials you can provide?
A: There's some different materials from connector and cable, we usually use PVC/Nylon material to product connector, PVC/Rubber/Silicone material was used in cable. Of course we can also according to your requirments to choose the material.
5. Q: How does your factory do regarding quality control?
A: Quality is priority. Jnicon people always attach great importance to quality controlling from the very beginning to the very end. Our factory has gained ISO9001,ISO14001.
6. Q: Can you give me some advices on how to buy the Led wire waterproof connector ?
A: It's my pleasure to help you first of all.If you are interested in our products,The best way is that you can make a simple drawing to me with a product picture,Then I will give advice for you.If you have any inquiry,please feel free to ask us and we'll try our best to help you!
7. Q: What if I need the products have some differences on specification from yours?
A: Any requirement from customers will be considered since we stick customer service to the centre.The products you looking for can be customized by our professional R&D team.What's more,it's honored for us to offer you samples. By the way,samples will be free of charge while you bear the freight.
8. Q: How to contact with you?
A: Please give us email,we have worked for this industry more than 10 years,So we can catch your problem,and solve it in a short time.if you have any question please feel free to let us know.
9. Q: Can I visit your factory?
A: Yes,It will be better for us face to face to talk about the project.And I am sure you will be confident in us after you visit our factory.
10. Q: What type waterproof connector do you have?
A: We have 17series type connector,and make more than 3000types waterproof connector cable.Most of our connector is customized.We foucs on LED Waterproof connector,Assembly waterproof connector,Over-mold waterproof connector,T waterproof connector,Y customized waterproof connector.
Persona di contatto: Ms. Carly Lu
Telefono: +86 15986694303
2 connettori circolari impermeabili di Pin, connettori di cavo circolari di 50A 500V
connettori circolari impermeabili di Pin 20A 3, connettori circolari di M19 IP68
5 connettori circolari impermeabili di Pin, connettore circolare IP67 del cavo elettrico M25
Segnale di potere 2 del connettore 3 della prova IP67 M19 della polvere buon allungando resistenza
Presa di alimentazione impermeabile di Jnicon LED, M15 modo impermeabile del connettore 4 parallelo
M16 IP68 impermeabilizzano il connettore di dati, IP68 impermeabilizzano il fermaglio maschio
Il connettore impermeabile di dati della paratia arancio, M25 impermeabilizza il connettore di HDMI